Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetében 2013. június 18-án (kedden) beszámolót tartanak Népszolgálat, egy fogalom változó tartalma és története címmel. Az elkészült folyóiratot Lőrincz D. József, Bárdi Nándor és Stefano Bottoni vitatja meg.
Többek között ezeket a kérdéseket teszik fel:
-a népszolgálat fogalmának melyek a belföldi és külföldi teológiai, illetve gyakorlati,közösségépítő forrásai? Mindezek milyen szellemi előzményekre vezethetők vissza a 19. század második felében?
-hogyan viszonyulnak a népszolgálat bizonyos értékei, elképzelései a kor más politikai, adminisztratív, gazdasági, ideológiai elképzeléseihez?
- milyen értékek alapján képzelték el a közösség megszervezését
- mit gondoltak a keresztény közösségről
- milyen külföldi modelleket próbáltak alkalmazni a közösségépítésben ("a nép művelésében", "szolgálatában")
- hogyan változott és tagolódott három különálló időszakban a hatalomhoz való viszony (1918-1940/ 1940-1944 /1944-1989/ )
- milyen viszonylatokban konstruálják meg a saját társadalmuk sajátosságait („erdélyiség”, a „kisebbségi ember”)
További információ a programról: Az MTA oldalán
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.